Cechy dobrego CV

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Dobrze napisane i estetyczne CV staje się wizytówką naszej osoby oraz pomaga w zdobyciu wymarzonej pracy. Okazuje się, że skuteczne przedstawienie swoich cech, umiejętności oraz danych sprawia, że łatwiej wybić się spośród innych kandydatów.

Estetyka

Podstawą CV jest jego schludny wygląd i przemyślane rozmieszczenie tekstu. W tym punkcie sporządzania swojego zawodowego życiorysu warto postawić na prostotę. CV powinno być napisane na komputerze w edytorze tekstu. Wyjustowanie, czyli wyrównanie tekstu wpływa na czytelny odbiór zapisanych słów. Dobrze jest korzystać z pogrubionego tekstu, który podkreśli najważniejsze słowa albo wydzieli tekst. Poza tym należy pisać w sposób uporządkowany, nie przeskakując między tematami. Zaczynając od swoich personaliów, poprzez umiejętności, doświadczenie oraz wykształcenie, kończąc na krótkim opisie swoich zainteresowań i cech osobowości. Można przy tym skorzystać z gotowych wzorów CV, które są czytelne i przejrzyste.
Dostarczając papierowe CV należy zadbać o to by było ono czyste i niepogniecione.

Co powinno znaleźć się w CV?

Pierwszą rzeczą są dane osobowe, czyli nasze personalia oraz kontakt telefoniczny i mailowy. Następnym punktem jest doświadczenie zawodowe, które jest najistotniejszym elementem CV. Tam należy wpisać swoje dawne miejsca pracy, czas wykonywania danego stanowiska oraz przydatny może się okazać krótki opis. Na trzecim miejscu znajduje się wykształcenie, czyli ukończona edukacja kandydata. Później wymienia się języki obce jakie zna kandydat oraz ich poziomy komunikatywności. Daje to pracodawcy jednoznaczny przekaz naszych umiejętności. Warto przy tym uwzględniać wszelkiego rodzaju certyfikaty i zdane testy językowe. Angielski to podstawa przy niektórych stanowiskach, ale można również się pochwalić jakimś mniej standardowym językiem, który wyróżni nas w oczach pracodawcy. Umiejętności oraz przebyte kursy rozwijają naszą osobę i pozwalają lepiej zaprezentować się podczas szukania pracy. Wtedy należy przemyśleć swoje mocne cechy oraz przeszukać szufladę, w której znajdują się dyplomy oraz certyfikaty świadczące o kursach i przydatnych umiejętnościach. Ostatni punkt CV jest tym najbardziej personalnym, ponieważ mówi o naszych zainteresowaniach. Nie powinno się wymieniać zbyt rozległej liczby hobby, a najlepiej wybrać te nietuzinkowe i dobrze wyglądające, jak np. wspinaczka górska, fitness, literatura rosyjska albo amerykańskie kino lat 60.

Zdjęcie w CV

Niektórzy od tego stronią, a inni wręcz chętnie dorzucają swoją fotografię. Zdjęcie jest istotną częścią CV, głównie przy aplikacji online, ale również przy papierowym CV nie zaszkodzi. Kolorowa fotografia, na której kandydat wygląda elegancko i przyjaźnie się uśmiecha, zapada w pamięć. Pracodawca widzi nie tylko zlepek liter, ale rzeczywistą osobę, z którą będzie chciał pracować.
Robiąc zdjęcie do CV nie musi ono wyglądać jak do dowodu. Bardziej rozluźnione i z uśmiechem wypadnie bardzo korzystnie. Mimo wszystko warto postawić na schludny wygląd i spiąć elegancko włosy albo ubrać białą koszulę.

Subskrybuj nasz NEWSLETTER

Zobacz więcej

Usługi budowlane

Obecnie bardzo ciężko jest znaleźć sprawdzoną oraz kompetentną, a jednocześnie niedrogą firmę budowlaną. Oczywiście w tej branży pracują doskonali specjaliści, jednak potrzeba czasu, żeby trafić

Dodaj firmę